Kinnisvaraeksperdid: elementmaja on soodsam kui ise ehitamine või vanema maja renoveerimine

Oma esimese maja soetavad pered tihti järelturult, ent aina rohkem eelistatakse soetada uus maja just võtmed kätte lahendusega. Viimase eeliseks on kulude kontrolli all hoidmine nii ehitamisel kui hilisemal haldamisel.

Kinnisvarainvesteeringutega tegeleva Brave Capitali projektijuht Tõnis Kuusk sõnas, et esimese eelistusena ostavad koduotsijad omale maja järelturult, ent üha rohkem vaadatakse uute valmismajade poole. „Järelturult eelistatakse maja osta seetõttu, et võtmed kätte lahendusi on seni peetud liiga kalliteks. See on aga eksitav, sest tegelikkuses aitab energiasäästlikult ehitatud tehasemaja hiljem kulusid just kokku hoida,“ kommenteeris ta. Peamine põhjus, miks huvi võtmed kätte majalahenduste osas kasvanud on, peitub Kuuse sõnul mugavuses ja ehitusele kuluva aja ja ka hilisemas kulude kokkuhoius. 

Huvi suurenemist võtmed kätte majade vastu kinnitab ka kinnisvarabüroo Nordic Brokers maakler Kristel Rääk. „Päringuid kodusoovijatelt, kes on just võtmed kätte elementmajast huvitatud, saame iganädalaselt paari kaupa ja trend on selgelt kasvav,“ sõnas Rääk. Maakleri sõnul mõtlevad majast unistavad inimesed ennekõike oma kuludele, järelturult ostetud elamutega võivad kaasnevad aga sageli väljaminekud, mis annavad rahakotile täiendava põntsu.

„Paljud järelturul pakutavatest eramutest on enam kui 10 aastat vanad ja uuendamist võivad vajada siseviimistlus, küttesüsteem ja fassaad. Kõik see kokku võib esialgse investeeringu oluliselt kallimaks teha,“ selgitas Tõnis Kuusk maakleri sõnu, et järelturult ostetud majaga võivad kaasneda riskid, millega esialgu arvestada ei osata. 

Võrreldes enda kätega ehitatud majaga, ütles Kuusk, on võtmed kätte maja eeliseks nii protsessi mugavus kui kulude kontrolli all hoidmine – valmismaja lahendus sisaldab endas kõike alustades projekteerimisest ja lõpetades siseviimistluse ning piirdeaia ja haljastusega. „Hakates ise omal käel maja ehitama tuleb leida ehitajad, arhitektid, järelevalve.

Põhitöö kõrvalt ehituse juhtimine pole kindlasti kerge ülesanne ning elu on näidanud, et esialgne ajakava ja eelarve, mis maja ehituseks välja mõeldud, kipuvad lõhki minema,“ tõi Kuusk välja, lisades, et ise ehitades lasub kogu kvaliteedikontroll ja projektijuhtimine omanikul endal. „Kui rääkida ehitusjärelevalvest, siis tema jälgib vaid majaehituse tehnilist poolt ega ütle hiljem, kas maja siseviimistlus on kvaliteetselt tehtud või mitte.“

Võtmed kätte maja puhul on Brave Capitali projektijuhi selgitusel aga ehitusprotsess ja lõpptulemus koduostja soovidest lähtuvalt korralikult ja läbimõeldult lahendatud. „Ostjal on vabadus valida omale majatüüp, leida sobiv planeering, valida küttelahendus, sobitada siseviimistlusmaterjalid, köögimööbli, garderoobid ja muud lisad ning kõik tehakse tema jaoks valmis. Maja siseplaneeringut saab suurel määral muuta kliendile sobivaks,“ kõneles ta. 

Lisaks aja- ja hinnavõidule on elementmajade puhul märksõnadeks keskkonnasõbralikkus ning ökonoomsus. „Tänapäeval on element- ja moodulmajad ökoloogilistest ja naturaalsetest materjalidest tehtud ning säästlike küttelahendustega,“ ütles Kuusk. Ta tõi näiteks Veskimöldresse rajatavad elementmajad, mis on tervisesõbralikud ning toodetud taastuvatest loodusressursidest. Lisaks on ehitamine kordi kiirem – maja on võimalik kokku panna kolme-nelja päevaga ning kogu ehitustsükkel ehitusloast sissekolimiseni võtab vaid 5-6 kuud. 

Kuusk paneb kodusoovijaile südamele, et kindlasti tuleb ka võtmed kätte maja puhul veenduda, et ehituse pakkuja on usaldusväärne ja et krundil, kuhu kodu soovitakse rajama asuda, on kõik vajalik olemas. „Tark kodu ostmisel ei torma. Kontrollige ehitusregistris olevaid dokumente, olemasolevaid liitumisi ja lube ning loomulikult käige ise kohal – oma silm on kuningas,“ soovitas ta.